Moritanya’da İş Fırsatları ve Yaşam. Yeme-İçme ve Hizmet Sektörü

Moritanya’da İş Fırsatları ve Yaşam. Yeme-İçme ve Hizmet Sektörü

Bu yazı www.oradayasam.com adresinden alınmıştır.

Moritanya’da İş Fırsatları

Moritanya’da yaşam 

Moritanya’da iş fırsatları hakkındda bilgi vermeden önce Moritanya’yı biraz tanıyalım. Kuzey batı Afrika ülkelerinden biri de Moritanya’dır. Moritanya’nın güney batısında Senegal kuzeydoğusunda cezayir Güneydoğusunda maliye kuzeyinde ise batı Sahra bulunmaktadır.

Dünyanın büyüklük sıralamasında 29. Sırada Moritanya yer almıştır. Bu ülkenin resmi dili Arapçadır. Fransızcanın çok konuşuldu bu ülkede ikinci resmi dili Fransızca kabul edilmektedir. Fakat halkı nasıl konuştuğu dil Arapçadır. Moritanya’da küçük bir kesim Berberice konuşmaktadır. Britanya’nın resmi dini İslam dır. Moritanya halkının hepsini Sünni Müslümanlar oluşturmaktadır.

Moritanya’nın farklı adetlerinden biri de misafir gittiğiniz evde size sunulan çaydan en az iki tane içmezseniz bunu saygısızlık olarak kabul etmektedirler. Moritanya’da kredi kartı kullanımı neredeyse hiç derece kadardır. Moritanya’da sadece kredi kartı beş yıldızlı otellerde geçmektedir. Moritanya’da bulunan batı Sahara bölgesinde genellikle gidilmemesi tavsiye edilir. Moritanyada özellikle de Fas yolunda el kaide örgütü nedeniyle kaçırılma olayları sıkça yaşanabilmektedir. Bu nedenle de ulaşım için bu yollar önerilmemektedir.

Moritanya’da dikkat etmeniz gereken konular

Moritanya ülkesi adına Berberi kraldan almaktadır. Moritanya nüfusunun neredeyse %40’ı şehirlerde geri kalan kısmı ise köy ve kasabalarda yaşamaktadır. Moritanya’nın ortalama yaşam ömrü 46 senedir. Ülkenin neredeyse yarısı 14 yaşın altında olduğu için genç nüfusun yoğun olduğu bir ülkedir. Burada yine müslüman ülkelerinde olduğu gibi yemeyiz sağ elle yemek önerilmektedir.

Buranın tamamı Müslüman olduğu için kadınlar kollarını fazla açıkta bırakacak kıyafetler giyinmemelidir. Kadınlar dizüstü kıyafetleri tercih etmemelidirler. Erkekler ise şortu değil pantolonu tercih etmelidir. Moritanya halkının kadınları erkeklerle tokalaşmak şeklindeki temaslarda bulunmamalıdır. Eşcinselseniz Moritanya’da bunu hissettirecek bir şekilde davranmamalısınız ve bunu dile getirmemelisiniz. Çünkü bu ülkede eşcinsellik hiçbir şekilde kabul edilmemekte ve sert tepkiyle karşılanmaktadır.

Moritanya’da iş hayatı ve ekonomi

Hayvancılık Moritanya ekonomisinde önemli bir yere sahiptir. Küçükbaş hayvancılık daha çok yapılmaktadır. Özelliklede koyun yetiştiriciliği fazladır. Tarımda ise en çok yer fıstığı hurma pirinç değeri çeşitli Sebzeler ve tahıl yetiştirilmektedir. Moritanya’nın önemli geçim kaynaklarından bir tanesi de balıkçılıktır.

Ülkenin neredeyse %75’i balıkçılık tarım ve hayvancılık sektöründe çalışmaktadır. Moritanya önemli yeraltı kaynaklarına da sahip bulunmaktadır. Maden bakımından bakır demir başta gelmektedir. Moritanya’da bakır ve demir cevherleri ilk günkü ekonomisine fazla katkı sağlayacak derecede ihraç edilmektedir. Bu sektörlerde Türkler için Moritanya’da iş fırsatları bulunmaktadır.

Yeme içme hizmet sektörü

Gel olarak Moritanya’da büyükşehirlerde pizza ve hamburger gibi gıdalar tüketilmektedir. Onun yanında Lübnan mutfağı da çok yaygındır. Moritanya’nın güney bölgelerinde pilav ve balık fazla tüketilir. Kuzeyinde ise kuskus ve et yoğun tüketilmektedir. Meçhui pahalı bir koyun etidir. Moritanya’nın yerel yemeklerinden en önemlilerindendir.

Moritanya’nın başkenti dışında yer alan restoranlar temizlik bakımından çok da hijyenik sayılmaz. Buralarda restoran yerine ailelerin kendi açtıkları küçük işletmeleri tercih etmekte fayda vardır. Kesinlikle musluk suyu tercih edilmemelidir. Moritanya’da her yemekten sonra çay ikramı yapılır. Ama bizden farklı olarak çay ikram ücretsiz değil para karşılığında yapılır.Buranın tamamı Müslüman olduğu için kadınlar kollarını fazla açıkta bırakacak kıyafetler giyinmemelidir. Kadınlar dizüstü kıyafetleri tercih etmemelidirler. Erkekler ise şortu değil pantolonu tercih etmelidir.adınlar dizüstü kıyafetleri tercih etmemelidirler.

Sizde Moritanya’da iş fırsatları ile yakından ilgileniyorsanız, aşağıdaki bölüme adınızı soyadınızı ve yapmak istediğiniz iş hakkında bilgi verirseniz sizinle iş yapacak kuruluşların sizin talebinizi görmesini sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir