Mozambik’te İş Fırsatları – Mozambik Ekonomisi – Mozambik’te çalışmak

Mozambik’te İş Fırsatları – Mozambik Ekonomisi – Mozambik’te çalışmak

Mozambik’te İş Fırsatları

Mozambik’te İş Fırsatları

Mozambik’te İş Fırsatları  ve ekonomisi ile ilgili bilgilederden önce Mozambik hakkında biraz bilgi verelim.

Mozambikin başkenti Maputo’dur. Mozambik ülkesi güney kuzey ve orta olmak üzere üç kısımdan oluşmaktadır. Maputa’dan sonra Mozambik’in en önemli şehri Beira’dır. Beira Mozambik’in orta bölgesinde yer almaktadır. Beira Mozambik’in en yoğun olan liman şehridir. Mozambik’in önemli şehirlerinden biri de Vilanculos’tur. Bu şehir Afrika kıtasında ki en büyük deniz parkına sahip olmasıyla önem arz etmektedir.

İnhambane de Tarihi kent olma açısından önemli bir şehirdir. Mozambik’in kuzeyinde yer alan İlha de Mozambique Portekiz’in sömürge yaptığı dönemde başkentti. Ayrıcada UNESCO listesindedir. Mozambik’in güney kıyısında olan Bazaruto archipeLego Adası dalış yönünden çok popülerdir.

Mozambik’te İş hayatı ve Mozambik ekonomisi

Ekonomik bakımdan çok da gelişmekte olduğu söylenilemez. Mozambik tarıma bağlı bir ülke konumundadır. Ülkede neredeyse Nüfusun %80 lik bir kısmı tarımla ilgilenmektedir. Şeker kamışı çay kaju pamuk tarım bakımından en çok üretilen ürünlerden bazılarıdır.

Mozambik halkının çoğunluğu fakir olduğu için UNİCEF kayıtlarına göre ülkede neredeyse az beslenme yüzünden ölen çocukların sayısının en çok olduğu 1990 yılında ülkede serbest piyasaya geçilmiştir. Maden bakımından zengin olan ülkede bakır elmas ve altın madenleri yoğunlukla çıkarılmaktadır. Ülkede ithalat ve ihracat yapılmaktadır. Mozambik’te yapılan ithalat ihracat oranından fazla olmaktadır.

Mozambik’te yeme içme hizmet sektörü

Mozambik ülkesinde Afrika kıtasına özgü yemekler ağırlıklı tüketilir. Damak tatlarını da bu şekildedir. Fakat yıllarca Portekiz sömürgesi nde kalan mozambik de buranın mutfağı da oldukça hissedilmektedir. Ozan büyük okyanusa kıyısı olduğundan deniz mahsülüleri ve balık burada en çok tüketilen yiyeceklerdendır. Mozambik de en önemli öğün öğle yemeği görülmektedir. Bizim kültürümüzde olduğu gibi çorba kültürü burada da yaygındır. Neredeyse ülkede her öğünden önce mutlaka çorba tüketilmektedir.

Mozambik’te geleneksel yemeklerden bir tanesi piri piri sosuyla marine edilen sarımsaklarla limonsuyu ve baharatlı hazırlanan tavuk yemeğidir. Bu yemek genellikle patates kızartmasıyla beraber servis yapılır. Mozambik’in diğer lezzetli tatlılarından bir tanesi de matapadır. Bu yemek deniz mahsülüleriyle birlikte yer fıstığı ile sos yapılarak hazırlanır manyak yaprağı eşliğinde servis yapılan bir pilavdır.

Mozambik halkı piri piri sosunu çoğu yemekte kullanmaktadır. Mozambik halkı karides haricinde kabuklu bir çok deniz canlısı ile hazırladı piri piri sosuyla tatlandırırdı ızgaraları bu ülkenin en tercih edilen yemeklerindendir.
Mozambik’in yerel binası olan 2M çok popilerdir. Başkent Moputo da restoranda yemek yemeye gittiğinizde çalışanlar sizden bahşiş beklemez. Mozambik’in diğer şehirlerinde ise çalışanların talep ettiği bahşiş %5 kadardır.

Mozambik’te İş Fırsatları

Mozambik’te yaşam

Mozambik bir Afrika ülkesidir. Dünyanın fakirlik ve gelişmemişlik sıralamasında en baştaki ülkelerden biridir. Hint Okyanusu’nun kıyısında yer almaktadır ve Mozambik’te yaşam çok güzeldir. Mozambik yıllarca sömürge etkisinde kalmıştır. Bu sömürge etkisi mimari açıdan iyi bölgeler arasına girmesini sağlamıştır. Kolonyel bölgeler arasında en iyilerdendir.

Mozambik’in başkenti Moputo’ dur. Özellikle başkentte Portekizlilerden kalma renkli ve çarpıcı mimari eserler palmiye ağaçlarıyla sarılı sahiller büyük parklar tropikal ve sıcak su bulunmaktadır. Mozambik de Afrika Kıtasının leziz balıklarını yiyebilirsiniz ve muhteşem mutfağını keşfedebilirsiniz.

Mozambik’te konuşulan diller

Portekizce Mozambik’in ülke genelindeki resmi dilidir. Fakat mozambik halkının sadece yarısı Portekizce konuşmaktadır. Ülkede büyük çoğunluk resmi olmayan daha ziyade yerel dilleri bilmekte ve konuşmaktadır. Neredeyse 40 farklı yerel dili ve lehçesi bulunmaktadır.

Mozambik’te Tsongoca, Senaca, Makuaca ve Chilomwece en çok konuşulan dillerdendir. Mozambik’in kuzeyine yakınlaştıkça burada İngilizce bilenlerin sayısı hayli artmaktadır. Kırsallarda isePortekizce bilenlerin sayısı azalmaktadır neredeyse kırsallarda Portekizce hiç konuşulmamaktadır.

Mozambik kültürü

Mozambik’te havaalanlarında kamu binalarında askeri alanlarda Köprülerde fotoğraf çekmek yasaktır. Sadece turistik bölgelerde ve kumsallarda fotoğraf çekebilirsiniz. Mozambikte hırsızlık olaylarında sıkça rastlanmaktadır bu nedenle de kadınların tek başına kumsallarda gezmesi pek güvenli değildir.

Çeşitli hastalıklardan dolayı musluk suları tüketmemekte fayda vardır. Mozambik de aids çok yaygın bir hastalıktır. Mozambik halkı güler yüzlüdür misafirperverdir ve dost canlısıdır. Onlar da bu iyimserliklerine karşın onların kültürlerine saygı göstermenizi beklemektedir.

Festivaller

Mozambik de çok sık sanat festivalleri ve kültür festivalleri düzenlenmektedir. Bu festivaller müzik ve eğlence ağırlıklı olduğundan dolayı Afrika’daki kabile kültürünü öğrenmenizde kolaylık sağlar. Mozambik’in kültürünün zenginliğini göstermek amacıyla yapılan bu festivaller de seminerler sanat performansları filmler izleyicilerle buluşmaktadır. Aynı zamanda bu festivallerde çeşitli konserler verilmektedir.

Mozambik de Nisan ayında yaklaşık iki gün süren caz festivalleri düzenlenmektedir. Mozambik’in küçük şehirlerinden gelen çok sayıda yerel sanatçılar başkentte konser vermektedir. Bu festivaller aracılığıyla Mozambik’in kültürü ve zengin mutfağı da tanıtılmaktadır. Mozambik’de her yıl 25 Haziran’da bağımsızlık günü kutlanmaktadır. Mozambik’in geleneksel dansları eşliğinde bu performanslar bütün gün çeşitli etkinliklerle devam eder. Bu festivaller Mozambik’in ulusal Stadyumu’nda gerçekleşti için bayram tadında olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir